Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły

Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki19.03.2024 | 10 min.

Użytkownicy FTX atakują zespół Mercedes Racing Team i Major League Baseball (MLB) w ogromnym pozwie zbiorowym, oskarżając te dwie ikony sportowe o promowanie oszukańczej działalności zbankrutowanej giełdy kryptowalut. Zespół F1 Mercedesa i liga baseballowa MLB zawarły kiedyś lukratywne umowy sponsorskie z FTX, wykorzystując swoje ogromne zasięgi do promowania platformy założonej przez zhańbionego Sama Bankman-Frieda. Byli użytkownicy FTX twierdzą teraz, że te porozumienia stanowiły "pomocnictwo i/lub aktywne uczestnictwo w masowym, wielomiliardowym oszustwie na skalę światową".

Użytkownicy FTX pozywają Mercedes F1 i MLB

W szokującym rozwoju wypadków były klienci zdyskredytowanej giełdy kryptowalut FTX, która oszukała miliony ludzi na całym świecie, pozywają zespół Formuły 1 Mercedes-Benz i Major League Baseball (MLB). W pozwie zbiorowym złożonym w sądzie federalnym na Florydzie użytkownicy FTX zarzucają dwóm uznanym markom sportowym, że pomagały i aktywnie uczestniczyły w "masowym, wielomiliardowym oszustwie na skalę światową".

Pozew ten stanowi kolejny rozdział w splocie wydarzeń wokół FTX - imperium finansowego, które runęło w dramatycznych okolicznościach po ujawnieniu, że przez lata prowadziło nieuczciwe praktyki. Były dyrektor generalny Sam Bankman-Fried oskarżony jest o defraudację środków klientów na kwotę ponad 8 miliardów dolarów. Choć FTX była postrzegana przez wielu jako solidny gracz w branży kryptowalutowej, w rzeczywistości okazała się piramidą finansową opartą na grze pozorów i nieuczciwości.

Teraz byli klienci FTX, którzy stracili oszczędności w tym wielkim oszustwie, szukają odszkodowania wszędzie, gdzie mogą, w tym od znanych sponsorów i partnerów biznesowych upadłego podmiotu. Dlatego skierowali pozew przeciwko Mercedes-AMG Petronas F1 Team i Major League Baseball, dwóm renomowanym siłom w sportach motorowych i baseballu, które kiedyś nawiązały lukratywne umowy sponsorskie z FTX.

Szczegóły pozwu użytkowników FTX przeciwko Mercedesowi F1

Użytkownicy FTX twierdzą, że ze względu na zawarcie umowy sponsorskiej z giełdą, zespół Mercedes Racing aktywnie promował oszukańczą działalność tej firmy. Zgodnie z pozwem, logo FTX było wyświetlane w widocznych miejscach na samochodach Mercedesa podczas wyścigów Formuły 1, a także na mundurach, czapkach i innych materiałach marketingowych zespołu.

Co więcej, jak podają powodowie, sama giełda FTX "regularnie wspierała i gratulowała Mercedesowi F1 i jego kierowcom". W pozwie czytamy, że tworzyło to wśród fanów zespołu "pozory wiarygodności" imperium finansowego Sama Bankman-Frieda. Innymi słowy, widzowie wyciągali wniosek, że skoro tak prestiżowa marka jak Mercedes jest oficjalnym partnerem FTX, to musi być to firma uczciwa i godna zaufania.

Ta sztuczka nie byłaby tak skuteczna, gdyby nie równoległa promocja FTX przez Mercedes F1 - czytamy w pozwie przeciwko zespołowi F1.

Umowa sponsorska została podpisana w 2021 roku, gdy FTX znajdowała się na fali wznoszącej. Choć wówczas nikt nie mógł przewidzieć upadku giełdy, to jednak rodzi się pytanie, na ile zespół Mercedes przeprowadził należytą weryfikację działalności FTX przed zawarciem porozumienia. Jak widać, partnerstwo to skończyło się dla zespołu poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Pozew zbiorowy na Florydzie

Warto dodać, że pozew zbiorowy przeciwko Mercedesowi i MLB został złożony w sądzie rejonowym na Florydzie. Wybór tej lokalizacji nie jest przypadkowy, gdyż to właśnie w tym stanie znajduje się siedziba FTX i wiele jej byłych aktywów. Ponadto wielu poszkodowanych użytkowników giełdy mieszkało na Florydzie lub w okolicznych stanach.

W pozwie powodowie oskarżają zespół Mercedesa F1 o "masowe, wielomiliardowe oszustwo na skalę światową" oraz o "promowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych". Zdaniem użytkowników FTX, zespoły F1 i baseball poprzez swoją dużą rozpoznawalność aktywnie przyczyniły się do wypromowania oszukańczej platformy i zachęcenia ludzi do zainwestowania na niej pieniędzy.

Czytaj więcej: Binance wycofa wsparcie dla BUSD w grudniu: Co to oznacza dla użytkowników?

Oskarżenia FTX o promowanie oszukańczej działalności giełdy

Jak już wspomniano, pozew użytkowników FTX zarzuca zespołowi F1 Mercedesa i lidze baseballowej MLB, że promowały one "masowe, wielomiliardowe oszustwo na skalę światową" oraz nieuczciwy obrót "niezarejestrowanymi papierami wartościowymi". Innymi słowy, zdaniem powodów sponsorzy ci świadomie lub nieświadomie wzmacniali pozycję giełdy FTX, zapewniając jej większą wiarygodność i przekonując ludzi do powierzania jej pieniędzy.

Cała afera z FTX pokazuje, w jaki sposób sztuczne podnoszenie wizerunku może nakręcać spiralę zaufania i doprowadzić do finansowej katastrofy na ogromną skalę. Choć być może Mercedes i MLB nie zdawały sobie sprawy z oszukańczej działalności FTX, to jednak ich zaangażowanie w promowanie tej marki podsycało jej wiarygodność. W efekcie setki tysięcy osób mogły uwierzyć, że FTX to stabilny i uczciwy gracz na rynku kryptowalut - co okazało się dramatycznym nieporozumieniem.

Rola sponsoringu w promowaniu FTX

Nie ma wątpliwości, że kontrakt sponsorski z tak uznanymi markami jak Mercedes F1 i MLB stanowił dla FTX ogromną przewagę marketingową. Wyświetlanie logo giełdy w tak eksponowanych miejscach podczas popularnych wydarzeń sportowych znacząco zwiększało jej rozpoznawalność, zasięg i pozory zaufania w oczach widzów. Można zaryzykować stwierdzenie, że bez takiego wsparcia od sponsorów imperium Bankman-Frieda nie mogłoby rozkwitnąć na taką skalę.

Jak czytamy w pozwie, decyzja MLB o umieszczeniu na strojach sędziowskich logo FTX była pierwszym tego typu przypadkiem w historii ligi sięgającej XIX wieku. Pokazuje to, jak ważny i przełomowy był to krok nie tylko dla FTX, ale dla całej branży kryptowalut, która po raz pierwszy wchodziła do głównego nurtu sportowego. Niestety, zakładając pozytywne intencje MLB, stała się ona niechcący stroną promującą ogromne oszustwo.

Partnerstwo sponsorskie FTX z zespołem Mercedes F1

Zdjęcie Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły

W 2021 roku, gdy imperium Sama Bankman-Frieda przeżywało swoją największą świetność, FTX zawarła lukratywną umowę sponsorską z zespołem Formuły 1 Mercedes-AMG Petronas. Choć wtedy żadna ze stron nie mogła przewidzieć nadchodzącego załamania giełdy, to jednak samo porozumienie okazało się później ogromnym problemem dla zespołu motorsportowego.

Na mocy kontraktu, logo FTX pojawiało się w widocznych miejscach na samochodach Mercedesa podczas wszystkich wyścigów F1. Ponadto nadruk znajdował się również na mundurach zespołu, czapkach i innych materiałach marketingowych. W pozwie użytkownicy FTX przekonują, że takie rozpowszechnianie marki przyczyniło się do promowania oszukańczej działalności giełdy i zwiększania jej pozorów wiarygodności.

Elementy promocji FTX przez Mercedes F1
Logo FTX na samochodach wyścigowych
Logo na mundurach i czapkach zespołu
Logo na materiałach marketingowych
Regularne pochwały od zespołu dla FTX

Co więcej, sam zespół Mercedes regularnie publicznie chwalił i gratulował FTX, jeszcze bardziej podkreślając swoje zażyłe relacje z giełdą. Jak zauważają użytkownicy FTX w pozwie, wszystko to tworzyło wokół marki FTX "pozory wiarygodności" w oczach fanów Formuły 1 i samego zespołu Mercedes.

Umowa sponsorska FTX z ligą Major League Baseball

Major League Baseball, czyli najbardziej prestiżowa liga baseballowa na świecie, również nawiązała kiedyś współpracę sponsorską z FTX. Umowa została podpisana, gdy platforma Bankman-Frieda była u szczytu popularności, zaś żadna ze stron nie mogła przewidzieć nadchodzącego kryzysu.

  • Logo FTX wyświetlane było na mundurach sędziów MLB podczas meczów.
  • Była to pierwsza taka umowa w ponad 150-letniej historii ligi baseballowej, w której sponsor miał prawo umieścić swoją markę na oficjalnych strojach sędziów.

W pozwie zbiorowym złożonym przez byłych użytkowników FTX czytamy wprost, że "głównym i najważniejszym elementem partnerstwa było umieszczenie naszywek FTX.US na wszystkich strojach sędziowskich ligi MLB". Zdaniem powodów, tak jawne i eksponowane promowanie marki przez popularną ligę baseballową pomogło rozpowszechnić oszukańczy model biznesowy oraz wiarygodność podejrzanej giełdy wśród masowego odbiorcy.

MLB jako pierwsza profesjonalna liga sportowa, która zdecydowała się na tak daleko idącą współpracę z marką z branży kryptowalut, również naraziła się na krytykę i pozwy sądowe. Użytkownicy FTX zarzucają lidze, że pomagała ona we wprowadzaniu opinii publicznej w błąd i bezprawnym promowaniu niezarejestrowanych papierów wartościowych oferowanych przez giełdę Bankman-Frieda.

Użytkownicy FTX domagają się odszkodowania od Mercedesa i MLB

Według doniesień użytkownicy FTX, którzy zwrócili się na drogę sądową przeciwko zespołowi Mercedesa F1 i Major League Baseball, domagają się odszkodowania od tych podmiotów. Zgodnie z pozwem zbiorowym złożonym na Florydzie, straty ekonomiczne poniesione przez poszkodowanych klientów giełdy FTX sięgają ponad 11 miliardów dolarów.

Jest to z pewnością ogromna kwota, której pokrycie będzie stanowić olbrzymie wyzwanie zarówno dla zespołu wyścigowego Mercedesa, jak i dla ligii baseballowej MLB. Niezależnie od rozstrzygnięcia w tej sprawie, obie organizacje sportowe już ponoszą dotkliwe konsekwencje w postaci strat wizerunkowych i uszczerbku na reputacji spowodowanego włączeniem się w promowanie oszukańczej giełdy.

Nasuwa się również pytanie, ile instytucji współpracujących z FTX może zostać w przyszłości pozwanych na podobnych zasadach. Było ich całe mnóstwo, bowiem giełda pozyskała jako ambasadorów wiele gwiazd sportu i show-biznesu. Na celowniku mogą więc znaleźć się również inne podmioty i osobistości. Prawdopodobne jest, że zwłaszcza najgłośniejsze nazwiska zostaną w przyszłości objęte kolejnymi pozwami od poszkodowanych użytkowników FTX.

Niektóre z gwiazd promujących FTX to np. Naomi Osaka, Shaquille O'Neal, Larry David, Gisele Bündchen czy Tom Brady. Jak widać, grono ambasadorów było mocno zróżnicowane.

Cały ten przypadek pokazuje, jak daleko może sięgać ryzyko reputacyjne i finansowe związane z nieuczciwymi praktykami firm takich jak FTX. Nawet renomowane marki i znane osobistości z odległych światów, jak Mercedes F1 czy MLB, nie ustrzegły się reperkusji za partnering z oszukańczą platformą. Będzie to z pewnością dla wszystkich bolesna lekcja na przyszłość.

Podsumowanie

Była to obszerna analiza pozwu zbiorowego złożonego przez użytkowników FTX przeciwko zespołowi Mercedes Racing i MLB. Szczegóły sprawy ukazują, jak dwie renomowane marki sportowe zostały wciągnięte w wir oskarżeń o promowanie oszukańczej działalności giełdy kryptowalut poprzez umowy sponsorskie. Pomimo początkowych dobrych intencji, zespół Mercedesa F1 i liga baseballowa MLB stały się elementem promującym imperium finansowe Sama Bankman-Frieda, które później okazało się piramidą oszustw.

Nie da się ukryć, że pozew ten stanowi ogromne ryzyko wizerunkowe i prawdopodobnie finansowe dla Mercedesa i MLB. Byłe ofiary FTX domagają się potężnego odszkodowania, powołując się na to, że organizacje te umyślnie lub nie pomogły w rozpowszechnieniu i uwiarygodnieniu masowej afery finansowej. Pozostaje mieć nadzieję, że ta bolesna lekcja zaprowadzi wszystkie zaangażowane strony na drogę większej przejrzystości i weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych.

5 Podobnych Artykułów

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Paxos uzyskuje wstępną zgodę od abu zabi na emisję monet stablecoin
  3. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut - 5 kluczowych zasad
  4. Handel kryptowalutami - poradnik dla początkujących inwestorów
  5. Inwestowanie w stablecoiny - strategia na 2023
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki

Dzielę się tutaj swoją wiedzą i pasją do kryptowalut, abyście mogli lepiej zrozumieć ten dynamiczny rynek.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły