Charles hoskinson uważa, że upadek CZ to koniec pewnej ery

Charles hoskinson uważa, że upadek CZ to koniec pewnej ery
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki17.02.2024 | 4 min.

Rezygnacja założyciela Binance, Changpenga "CZ" Zhao, z funkcji dyrektora generalnego to obecnie najgłośniejsze wydarzenie w świecie kryptowalut. Charles Hoskinson, twórca Cardano, określił to mianem "końca pewnej ery" i argumentuje, że CZ uosabiał dotychczasowy, szybki rozwój branży krypto. Jednak według Hoskinsona, wraz z nasilającą się presją regulacyjną ze strony rządu USA, nadchodzi koniec ery niekontrolowanego wzrostu rynku kryptowalut. Przewiduje on dalsze zaostrzanie przepisów, a być może nawet ograniczenia dotyczące portfeli zewnętrznych.

CZ uosabiał innowacje na rynku kryptowalut

Changpeng "CZ" Zhao był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie kryptowalut. Jak stwierdził Charles Hoskinson, założyciel Cardano, CZ wraz z Binance zapoczątkowali nową erę innowacji w tej branży.

Hoskinson porównał działalność CZ do dwóch fal rozwoju rynku krypto. Pierwsza miała miejsce na samym początku, gdy transakcje bitcoinami odbywały się przez arkusze kalkulacyjne i PayPala. Natomiast druga fala rozpoczęła się w 2017 r. wraz z pojawieniem się CZ i jego giełdy Binance.

Dzięki Binance przez rynek krypto przepłynęły biliony dolarów. To uczyniło z CZ jednego z największych przedsiębiorców naszych czasów. Jednak jego model działania - szybki rozwój przy ignorowaniu regulacji - dobiega końca.

Koniec ery braku nadzoru nad rynkiem

Hoskinson twierdzi, że czasy nieuregulowanego i pozbawionego nadzoru rozwoju firm takich jak Binance dobiegają końca. Coraz większą kontrolę nad rynkiem kryptowalut zamierza bowiem sprawować rząd USA.

Amerykańskie prawo finansowe zostało wzmocnione, aby uniemożliwić działanie podmiotów godzących w interesy państwa. Dlatego firmy kryptowalutowe będą musiały dostosować się do rosnących wymagań regulacyjnych. Nie będzie już możliwe prowadzenie scentralizowanych platform poza nadzorem organów państwowych.

USA zaostrzą kontrolę nad rynkiem krypto

Według Hoskinsona, rząd USA będzie wywierał coraz większą presję na firmy z branży krypto, domagając się pełnej zgodności z przepisami. W przyszłości możliwe jest nawet ograniczenie funkcjonowania portfeli zewnętrznych.

Stanowisko to potwierdzają niedawne wydarzenia z udziałem samego CZ. We wrześniu Binance informowało traderów VIP o toczących się negocjacjach z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Ostatecznie CZ, po wielomiesięcznym śledztwie, przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Oznacza to totalną zmianę podejścia do compliance przez największą giełdę krypto na świecie. Pod groźbą gigantycznych kar Binance zmuszone jest dostosować model biznesowy do oczekiwań regulatorów.

Portfele zewnętrzne zagrożone?

Co istotne, Hoskinson przestrzega także przed możliwymi restrykcjami dotyczącymi portfeli zewnętrznych. Ograniczenie ich funkcjonowania byłoby ogromnym ciosem dla idei kryptowalut jako alternatywy dla scentralizowanego systemu finansowego.

Na razie pozostaje to w sferze spekulacji, jednak biorąc pod uwagę determinację Amerykanów, trudno całkowicie wykluczyć taki scenariusz. Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji, odejście CZ z Binance to z całą pewnością koniec pewnej ery na rynku krypto.

Czytaj więcej: Cftc kontynuuje agresywne ataki na giełdy kryptowalut: komisarz.

Rezygnacja CZ najgłośniejszym wydarzeniem w krypto

Dymisja Changpenga "CZ" Zhao ze stanowiska dyrektora generalnego Binance po tym, jak przyznał się do stawianych mu zarzutów federalnych, jest obecnie najbardziej dyskutowanym tematem w świecie kryptowalut.

To kulminacja wielomiesięcznego śledztwa Departamentu Sprawiedliwości USA w sprawie działalności Binance. Stanowi także cezurę - koniec pewnej ery rozwoju rynku krypto, który do tej pory w dużej mierze pozostawał poza kontrolą organów państwowych.

Koniec pewnej ery - stwierdził krótko na Twitterze Charles Hoskinson, odnosząc się do dymisji CZ.

Model biznesowy Binance, opartej na scentralizowanej platformie, błyskawicznym wzroście i lekceważeniu regulacji, z całą pewnością odchodzi do lamusa. Czeka nas era zwiększonego nadzoru nad rynkiem krypto i firmy takie jak Binance będą musiały mu się podporządkować.

Podsumowanie

Charles hoskinson uważa, że upadek CZ to koniec pewnej ery

Rezygnacja Changpenga "CZ" Zhao ze stanowiska dyrektora generalnego Binance jest obecnie najgłośniejszym wydarzeniem w świecie kryptowalut. Zdaniem Charlesa Hoskinsona, twórcy Cardano, oznacza to symboliczny "koniec pewnej ery" - czasów błyskawicznego rozwoju tego rynku przy niewielkim nadzorze regulacyjnym.

Według Hoskinsona, wraz z rosnącą presją ze strony rządu USA, firmy takie jak Binance będą musiały dostosować się do zaostrzonych regulacji. Być może czekają nas nawet ograniczenia dotyczące funkcjonowania portfeli kryptowalut. Z całą pewnością rynek krypto wkracza w nowy etap, charakteryzujący się zwiększoną kontrolą państwa.

Najczęściej zadawane pytania

CZ zrezygnował po tym, jak we wrześniu Binance informowało traderów VIP o toczących się negocjacjach z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Ostatecznie, po wielomiesięcznym śledztwie, CZ przyznał się do stawianych mu zarzutów federalnych i w konsekwencji podał się do dymisji.

Według Hoskinsona, twórcy Cardano, rezygnacja CZ oznacza "koniec pewnej ery" - czasów błyskawicznego rozwoju rynku krypto przy ignorowaniu regulacji. Jego zdaniem, firmy takie jak Binance będą musiały dostosować się do rosnącej presji ze strony organów regulacyjnych.

Hoskinson przewiduje dalsze zaostrzanie przepisów dotyczących rynku krypto przez rząd USA. Nie można nawet wykluczyć wprowadzenia ograniczeń dla portfeli zewnętrznych. Branża kryptowalut z całą pewnością wkracza w erę ściślejszego nadzoru państwa.

Binance będzie musiało całkowicie zmienić dotychczasowy model działania. Aby uniknąć kar ze strony regulatrów, giełda krypto zostanie zmuszona do pełnej zgodności z przepisami - rezygnacji z scentralizowanej platformy i większej przejrzystości.

Dymisja CZ i problemy Binance pokazują, że era nieuregulowanego rozwoju rynku krypto dobiega końca. Firmy będą zmuszone dostosować się do wymogów regulatorów, a być może czekają nas nawet nowe restrykcje ze strony rządów państw.

5 Podobnych Artykułów:

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły
  3. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut - 5 kluczowych zasad
  4. Handel kryptowalutami - poradnik dla początkujących inwestorów
  5. Inwestowanie w stablecoiny - strategia na 2023
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki

Dzielę się tutaj swoją wiedzą i pasją do kryptowalut, abyście mogli lepiej zrozumieć ten dynamiczny rynek.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły