Jak zacząć z NFT? Przewodnik dla początkujących

Jak zacząć z NFT? Przewodnik dla początkujących
Autor Eliza Wasilewska
Eliza Wasilewska15.09.2023 | 8 min.

Czym są NFT i jak działają?

NFT, czyli non-fungible token, to cyfrowy certyfikat autentyczności przypisany do konkretnego dzieła sztuki, zdjęcia, gifa, wideo lub innego unikatowego pliku cyfrowego. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain każdy NFT jest niepowtarzalny i posiada swój niepowtarzalny identyfikator. Świadectwo własności NFT jest rejestrowane i weryfikowane w blockchainie, co zapewnia przejrzystość transakcji i chroni przed fałszerstwami. Posiadacz danego NFT jest traktowany jako jego wyłączny właściciel i może nim handlować na wyspecjalizowanych giełdach. NFT oferują twórcom internetowym nowy sposób monetyzacji swojej twórczości, pozwalając im zachować prawa do oryginału, nawet po odsprzedaniu kopii w formie NFT. Z drugiej strony, kupujący NFT nabywają prestiż z posiadania oryginalnego dzieła, którego nikt inny nie może powielić czy podrobić dzięki zastosowaniu niezmienialnego zapisu w blockchainie.

Jak stworzyć pierwszego NFT

Wybór platformy do tworzenia NFT

Aby stworzyć i wystawić na sprzedaż własnego NFT potrzebna jest odpowiednia platforma blockchain. Najpopularniejszymi opcjami są Ethereum, Solana, Polygon czy Flow, które umożliwiają tworzenie, mintowanie i dystrybucję NFT. Każda z tych sieci ma swoje wady i zalety pod kątem kosztów transakcji, szybkości, skalowalności czy obsługiwanych formatów plików. Dla początkujących twórców dobre wybory to Polygon ze względu na niskie opłaty gazowe lub Solana dzięki wysokiej przepustowości. Trzeba też wybrać marketplace NFT, na którym chce się sprzedawać tokeny, np. OpenSea, Rarible, SuperRare, Foundation czy Nifty Gateway.

Przygotowanie plików cyfrowych

Kluczowe przy tworzeniu NFT jest przygotowanie atrakcyjnych wizualnie plików, które będą stanowić o wartości tokena. Mogą to być obrazy, gif'y, nagrania wideo, utwory muzyczne, meme'y i wiele innych. Warto postawić na oryginalność i wysoką jakość, aby NFT wyróżniał się na tle konkurencji. Pliki należy zoptymalizować do formatów obsługiwanych przez daną platformę NFT (np. JPG, PNG, GIF, MP3, MP4). Przyda się także stworzenie interesujących opisów i tagów, które ułatwią znalezienie NFT w wyszukiwarkach.

Konfiguracja i wdrożenie NFT

Gdy pliki są gotowe, należy połączyć się z wybranym blockchainem (np. za pomocą portfela Metamask) i rozpocząć proces mintowania. Platforma NFT poprowadzi przez proces konfiguracji tokena, ustalenia liczby kopii, cech, opcji sprzedaży itp. Następnie po opłaceniu opłaty sieciowej nastąpi wdrożenie NFT, czyli trwałe zapisanie w blockchainie jako unikatowego zasobu. Od tej pory można wystawić go na sprzedaż na wybranym rynku NFT i czekać na potencjalnych nabywców.

Jak sprzedawać i kupować NFT

Giełdy i rynki NFT

Istnieje wiele platform ułatwiających handel NFT. Najpopularniejsze to OpenSea, Rarible czy SuperRare, ale powstają też mniejsze rynki niszowe. Marketplace'y umożliwiają twórcom wystawianie swoich dzieł na sprzedaż, z kolei kupujący mogą przeglądać oferty, śledzić aktualne trendy i ceny. Platformy pobierają prowizję od transakcji. Warto porównać oferty kilku giełd, aby wybrać najkorzystniejsze warunki sprzedaży lub znaleźć najlepsze okazje. Dzięki mechanizmowi akcyjnemu można licytować najbardziej pożądane NFT.

Aukcje i bezpośrednia sprzedaż

Poza giełdami internetowymi istnieje możliwość sprzedaży NFT poprzez tradycyjne domy aukcyjne, które coraz chętniej wprowadzają do swojej oferty cyfrowe dzieła sztuki. Rekordowa kwota jaką zapłacono na aukcji za pojedynczego NFT to 69 milionów dolarów. Twórcy mogą też sprzedawać bezpośrednio ze swoich stron internetowych lub odejmować unikatowe egzemplarze z autorskich kolekcji. Taka bezpośrednia sprzedaż pozwala uzyskać najwyższy procent zysku z NFT.

Bezpieczne przechowywanie NFT

Kupione NFT należy bezpiecznie przechowywać w cyfrowym portfelu, najlepiej sprzętowym lub offline, aby zminimalizować ryzyko kradzieży czy utraty dostępu. Dobrym rozwiązaniem jest nie pozostawianie NFT na giełdach, a transfer do prywatnego portfela takiego jak Metamask lub Ledger. Trzeba też zabezpieczyć portfel silnym, unikalnym hasłem i włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Bezpieczne przechowywanie zakupionych NFT to podstawa, aby móc cieszyć się ich wartością przez długi czas.

Jak zarobić na NFT

Jak zacząć z NFT? Przewodnik dla początkujących

Inwestowanie w popularne projekty

Jednym ze sposobów na zysk z NFT jest kupowanie obiecujących projektów w fazie przedpremierowej, a następnie odsprzedaż tokenów już po premierze, gdy ich wartość wzrośnie. Np. zakup limitowanej edycji NFT od znanego artysty muzycznego może przynieść zysk po jego premierze na rynku. Trzeba śledzić zapowiedzi ciekawych projektów NFT, aby mieć szansę na zakup przed oficjalną premierą.

Handel wyjątkowymi NFT

Zyski można osiągnąć kupując wyjątkowe NFT w okazyjnej cenie, a następnie odsprzedając je z zyskiem innym kolekcjonerom. Szczególnie poszukiwane są rzadkie NFT z wczesnych projektów, takich jak CryptoPunks czy Bored Ape Yacht Club. Ale znalezienie okazji wymaga obserwacji rynku, analizy trendów, cierpliwości i szczęścia.

Staking i farming NFT

Niektóre projekty NFT oferują mechanizmy stakingu lub farminfu, dzięki czemu posiadacze ich tokenów mogą zarabiać pasywnie. Staking polega na blokowaniu posiadanych NFT w celu wspierania sieci, a w zamian otrzymuje się nagrody. Farming NFT działa podobnie, ale tokeny są blokowane w płynnościowych pulach w celu dostarczania likwidacji. Dzięki temu można zarobić na samym posiadaniu NFT.

Trendy i przyszłość rynku NFT

Rozwój metaverse i NFT

Wraz z rozwojem wirtualnych światów metaverse, NFT zyskują nowe zastosowania. Coraz popularniejsze staje się kupowanie przedmiotów w grach, obiektów do wykorzystania w wirtualnych galeriach czy nawet wirtualnych nieruchomości. NFT doskonale pasują do koncepcji posiadania cyfrowych przedmiotów we wirtualnych wszechświatach, co napędza ten trend.

Gra planszowa Axie Infinity

Gra Axie Infinity, w której zbiera się i walczy unikatowymi stworkami opartymi o NFT odniosła wielki sukces, pokazując potencjał gier wykorzystujących NFT. Kolekcjonowanie i walka unikatowymi cyfrowymi stworkami okazało się bardzo angażujące, co może stać się inspiracją dla innych gier.

Marki wchodzące do NFT

Coraz więcej dużych marek dostrzega potencjał NFT i wchodzi na ten rynek. Firmy takie jak Nike, Louis Vuitton, Gucci czy nawet McDonald's wypuściły własne kolekcje NFT. Pojawiają się też projekty łączące NFT ze światem sportu, muzyki i rozrywki. Zainteresowanie znanych brandów pokazuje, że NFT stają się coraz bardziej mainstreamowe.

Jak bezpiecznie inwestować w NFT

Badanie projektów przed zakupem

Aby uniknąć rozczarowań i strat finansowych przy inwestowaniu w NFT, kluczowe jest dogłębne zbadanie projektów, w które chce się zaangażować. Należy sprawdzić twórców, ideę i plany rozwoju danej kolekcji NFT, aby upewnić się co do jej potencjału. Pomocne jest też śledzenie społeczności zgromadzonej wokół projektu.

Unikanie oszustw i fałszywych NFT

Na rynku NFT pojawia się coraz więcej oszustw i podróbek. Należy kupować NFT wyłącznie z zaufanych źródeł i zwracać uwagę na cechy potwierdzające autentyczność tokenów. Pomocne jest sprawdzanie kontrahentów i analiza adresów portfeli, aby nie dać się oszukać. Wystrzegać się trzeba też podejrzanie atrakcyjnych ofert, które mogą okazać się próbą wyłudzenia.

Przechowywanie NFT w cyfrowym sejfie

Bezpiecznym rozwiązaniem na przechowywanie cennych NFT jest cyfrowy portfel sprzętowy lub papierowy. Urządzenia typu Ledger czy Trezor przechowują klucz prywatny w bezpiecznym chipie, chroniąc przed kradzieżą z internetu. Z kolei papierowe portfele pozwalają na przechowanie seed phrase w postaci wydruku, co zabezpiecza przed awarią dysku. Taki cyfrowy sejf chroni NFT przed utratą lub kradzieżą.

Podsumowanie

Rynek NFT to ekscytująca i szybko rozwijająca się przestrzeń dla twórców i inwestorów. Pozwala monetyzować oryginalną twórczość cyfrową oraz zdobywać unikatowe dzieła sztuki w formie zaszyfrowanych w blockchainie tokenów. NFT mają ogromny potencjał wzrzucenia wartości i znajdują coraz to nowsze zastosowania, od metaverse po gry. Jednak trzeba pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa, zarówno przy tworzeniu własnych NFT, handlu nimi oraz przechowywaniu nabytych tokenów. Przestrzeganie dobrych praktyk pomoże uniknąć rozczarowań i w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają NFT.

Najczęstsze pytania

NFT można tworzyć praktycznie z każdego rodzaju pliku cyfrowego, w tym obrazów, gifów, nagrań wideo, muzyki, tweetów, a nawet memów. Jedynym ograniczeniem jest format obsługiwany przez daną platformę blockchain.

Zakupione NFT najbezpieczniej trzymać w cyfrowym portfelu, natomiast wyświetlać można na specjalnych platformach aggregujących kolekcje tokenów lub w wirtualnych galeriach w metaverse.

Utracić dostęp do zakupionego NFT może ten, kto zgubi klucz prywatny do portfela lub padnie ofiarą kradzieży tokenu z nieodpowiednio zabezpieczonego portfela. Dlatego kluczowe jest bezpieczne przechowywanie.

Przy tworzeniu i transakcjach NFT ponosi się opłaty gazowe danej sieci blockchain. Dodatkowo marketplace'y pobierają prowizje od sprzedaży. Należy to uwzględnić w kalkulacji opłacalności.

Autentyczność NFT można potwierdzić sprawdzając kontrakt i historię transakcji w blockchainie. Ponadto warto zbadać twórców i pochodzenie tokena, aby upewnić się, że nie jest podróbką.

5 Podobnych Artykułów

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły
  3. Kryptowaluty a kradzież tożsamości - jak się zabezpieczyć
  4. Kryptowaluty w 2023 - szanse i zagrożenia
  5. Kryptowaluty w Chinach - czy zakaz zostanie zniesiony?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eliza Wasilewska
Eliza Wasilewska

Jestem pasjonatką kryptowalut i światem finansów. Na blogu staram się przekazywać wam najnowsze informacje i analizy z tego obszaru. Zapraszam do lektury!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły