Kryptowaluty a kradzież tożsamości - jak się zabezpieczyć

Kryptowaluty a kradzież tożsamości - jak się zabezpieczyć
Autor Aleks Pietrzak
Aleks Pietrzak15.09.2023 | 7 min.

Kryptowaluty zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Miliony ludzi na całym świecie inwestują w bitcoin, ethereum czy inne cyfrowe aktywa. Niestety, wzrost zainteresowania kryptowalutami przyciągnął również oszustów wykorzystujących metody kradzieży tożsamości, by wyłudzać fundusze od nieuważnych użytkowników.

Jak działają oszuści kryptowalutowi?

Przestępcy stosują różne techniki, by zdobyć poufne dane osobowe, hasła dostępu czy prywatne klucze kryptowalutowe. Pozwalają im one przejąć kontrolę nad portfelami i rachunkami swoich ofiar.

Wyłudzanie danych osobowych

Jedną z popularniejszych metod jest phishing, czyli podszywanie się pod znane marki, by nakłonić ofiarę do podania swoich danych osobowych. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub SMS udające pochodzenie np. od giełdy kryptowalutowej, banku czy urzędu skarbowego. Zwykle zawierają one link do spreparowanej strony internetowej, gdzie użytkownik jest proszony o podanie loginu i hasła do konta.

Fałszywe strony i aplikacje

Innym powszechnym sposobem jest tworzenie fałszywych witryn internetowych do zbyt łudząco przypominających popularne serwisy z branży blockchain i kryptowalut. Ofiary wprowadzone w błąd witryną łatwo wpadają w pułapkę i ujawniają wrażliwe dane na podstawionej stronie. Podobnie działają spreparowane aplikacje na urządzenia mobilne, które po zainstalowaniu potajemnie kradną dane osobowe z telefonu.

Phishing e-mail i SMS

Kolejnym chwytem stosowanym przez cyberprzestępców są wiadomości sms lub e-mail z informacją o rzekomym zablokowaniu konta na giełdzie kryptowalutowej lub konieczności dopłaty minimalnego depozytu. Linki w takich wiadomościach prowadzą do fałszywych formularzy, gdzie wpisane dane trafiają w ręce oszustów.

Najczęstsze metody kradzieży tożsamości

Po zdobyciu niezbędnych informacji przestępcy wykorzystują je, by przejąć dostęp do aktywów swoich ofiar na giełdach kryptowalutowych i w portfelach cyfrowych.

Kradzież portfela kryptowalut

Uzyskawszy dostęp do prywatnego klucza portfela, hakerzy mogą przelać posiadane kryptowaluty na kontrolowany przez siebie adres. Często wyprowadzają fundusze stopniowo, by transfer został jak najpóźniej wykryty przez właściciela.

Przejęcie konta exchange

Przy pomocy skradzionych danych do logowania i haseł oszuści wchodzą na konto ofiary na giełdzie kryptowalutowej. Następnie wymieniają zgromadzone aktywa na inną kryptowalutę i przesyłają je na kontrolowany adres. Taki atak może zostać przeprowadzony błyskawicznie, zanim poszkodowany zorientuje się, że jego konto zostało przejęte.

Fałszywe inwestycje i piramidy

Oszuści podszywają się również pod firmy inwestycyjne oferujące zyski z kryptowalut. Namawiają do wpłaty depozytu obiecując wysokie zyski, po czym znikają z pieniędzmi. Innym trikiem są piramidy finansowe, gdzie ofiara jest zachęcana do wciągania kolejnych osób w zamian za wypłatę prowizji w kryptowalutach.

Jak rozpoznać próbę wyłudzenia?

Aby nie dać się oszukać, warto zwracać uwagę na typowe sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o próbie kradzieży tożsamości lub wyłudzenia środków finansowych.

Typowe znaki ostrzegawcze

Należy zachować czujność wobec nagłych próśb o podanie danych osobowych i haseł, zwłaszcza pochodzących z nieznanych źródeł. Podejrzane są też próby wywarcia presji czasu, np. groźba zablokowania konta lub kary finansowej. Przestępcy chcą w ten sposób zmusić ofiarę do pochopnego działania bez namysłu.

Weryfikacja adresu strony www

Kliknięcie w link prowadzący do fałszywej witryny internetowej jest jednym z najłatwiejszych sposobów na kradzież danych. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać adres strony, na którą jesteśmy przekierowywani i porównać go z oryginałem.

Sprawdzanie adresu portfela

Podobna ostrożność dotyczy adresów portfeli kryptowalutowych. Przed dokonaniem przelewu trzeba dwukrotnie upewnić się, że wpisany adres zgadza się z tym należącym do obiorcy.

Jak zabezpieczyć portfel kryptowalut?

Kryptowaluty a kradzież tożsamości - jak się zabezpieczyć

Aby ustrzec swoje kryptowaluty przed kradzieżą, należy odpowiednio zabezpieczyć portfel cyfrowy.

Silne hasło i 2FA

Dostęp do portfela powinien być chroniony unikalnym, skomplikowanym hasłem, którego nie używa się nigdzie indziej. Dodatkowo należy włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), co utrudni przejęcie portfela nawet w przypadku kradzieży hasła.

Przechowywanie klucza offline

Klucz prywatny warto przechowywać w bezpiecznym miejscu offline, np. na zaszyfrowanym dysku lub papierowej kopii schowanej w sejfie. Utrudni to jego kradzież w przypadku zhakowania komputera.

Regularna weryfikacja salda

Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie stanu konta i weryfikacja, czy wszystkie transakcje są autoryzowane. Pomoże to szybko wykryć próbę kradzieży środków z portfela.

Jak chronić konto giełdowe?

Podobne zasady bezpieczeństwa należy stosować również na giełdach kryptowalutowych, aby ustrzec rachunek przed przejęciem.

Unikalne hasło dla każdej giełdy

Nie wolno używać tego samego hasła na różnych giełdach. Dla każdej należy stworzyć unikalne, silne hasło. Pomoże to ograniczyć szkody w razie włamania na jedną z platform.

Włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego

Kolejnym krokiem powinno być włączenie uwierzytelniania dwuetapowego. Spowoduje to, że oprócz hasła potrzebny będzie kod z aplikacji lub wiadomości SMS do zalogowania się na konto.

Ograniczenie uprawnień API

W ustawieniach bezpieczeństwa trzeba zminimalizować uprawnienia interfejsu API, aby utrudnić potencjalnemu hakerowi wypłatę środków z konta. Dobrą praktyką jest też weryfikacja logowań i częste zmienianie haseł.

Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości?

Gdy doszło już do przejęcia danych lub środków z portfela kryptowalutowego, należy jak najszybciej podjąć kroki w celu zminimalizowania strat i uniemożliwienia dalszych kradzieży.

Natychmiastowa zmiana haseł

Pierwszą czynnością powinna być natychmiastowa zmiana haseł do wszystkich kont, których dane mogły zostać skradzione. Pomoże to powstrzymać dalszy dostęp do aktywów poszkodowanego.

Powiadomienie exchange i banku

Kolejnym krokiem jest jak najszybsze poinformowanie giełdy kryptowalutowej oraz banku o incydencie. Pomoże to zablokować dostęp do konta oraz zastrzec kartę płatniczą.

Zgłoszenie na policję

Na koniec należy złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub prokuraturze. Organy ścigania mają większe szanse na odzyskanie skradzionych aktywów i ustalenie sprawcy.

Podsumowując, kradzież tożsamości w celu wyłudzenia kryptowalut to poważne zagrożenie, z którym warto walczyć stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa. Zwracanie uwagi na sygnały ostrzegawcze, weryfikacja odbiorców transakcji i silne zabezpieczenie portfeli pozwoli uniknąć większości pułapek zastawianych przez cyberprzestępców.

Podsumowanie

Kradzież tożsamości w celu kradzieży kryptowalut to coraz powszechniejsze zagrożenie, z którym muszą mierzyć się inwestorzy. Przestępcy nieustannie opracowują nowe metody oszustw, więc należy być czujnym i stosować sprawdzone sposoby ochrony. Podstawą jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy obsłudze portfeli i kont giełdowych. Silne unikalne hasła, weryfikacja adresów, ograniczenie uprawnień API i regularny monitoring aktywności pozwolą uniknąć większości pułapek. Warto również zwracać uwagę na typowe sygnały ostrzegawcze świadczące o próbie wyłudzenia. Wdrażając te praktyki, można znacząco zmniejszyć ryzyko utraty środków w wyniku kradzieży tożsamości.

Najczęstsze pytania

Należy zachować ostrożność wobec nagłych próśb o podanie loginu i hasła, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanych źródeł. Cechami charakterystycznymi są pośpiech, groźby utraty środków oraz linki do podejrzanych stron.

Najbezpieczniejszym miejscem jest portfel sprzętowy lub papierowy, gdzie klucz prywatny jest przechowywany w wersji offline. Alternatywą jest zaufana giełda kryptowalut z włączoną dodatkową weryfikacją logowania.

Należy jak najszybciej zmienić hasła do wszystkich kont, których dane mogły zostać wykradzione oraz powiadomić exchange i bank o incydencie. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Podstawą jest unikalne, silne hasło dla każdej giełdy, włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego, ograniczenie uprawnień API oraz regularna weryfikacja historii logowań i transakcji.

Należy sprawdzać opinie i oceny w sklepie z aplikacjami, weryfikować nazwę dewelopera oraz uprawnienia wymagane przez aplikację. Podejrzane są także rażąco niskie ceny i brak witryny dewelopera.

5 Podobnych Artykułów

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły
  3. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut - 5 kluczowych zasad
  4. Handel kryptowalutami - poradnik dla początkujących inwestorów
  5. Kryptowaluty w Chinach - czy zakaz zostanie zniesiony?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleks Pietrzak
Aleks Pietrzak

Od dawna interesuję się kryptowalutami i ekonomią. Tutaj znajdziecie moje artykuły na temat tego fascynującego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły