Staking kryptowalut - pasywny zarobek w 2023 roku

Staking kryptowalut - pasywny zarobek w 2023 roku
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki15.09.2023 | 6 min.

Staking kryptowalut to jedna z najpopularniejszych metod pasywnego zarabiania wśród inwestorów kryptowalutowych. Polega ona na blokowaniu posiadanych monet na określony czas w celu wspierania sieci danej kryptowaluty. W zamian otrzymuje się wynagrodzenie w postaci dodatkowych tokenów. Czy warto spróbować tej metody w 2023 roku i jakie korzyści może przynieść? Przekonajmy się.

Jak działa staking kryptowalut?

Staking polega na „zamrożeniu” posiadanych kryptowalut na określony czas, aby wesprzeć proces walidacji transakcji w sieci. Im więcej tokenów zostanie zastaked, tym sieć staje się bezpieczniejsza. W zamian stakerzy otrzymują wynagrodzenie w postaci dodatkowych tokenów - zazwyczaj od 1 do nawet 15% rocznie. To bardzo prosty i pasywny sposób na zarabianie na posiadanych już aktywach kryptowaluty bez potrzeby aktywnego handlu.

Technicznie rzecz biorąc, staking polega na przekazaniu swoich monet do specjalnego portfela stakingowego i zablokowaniu ich tam na określony czas. Portfele stakingowe są zintegrowane z protokołami Proof-of-Stake, które weryfikują i zatwierdzają transakcje. Im więcej tokenów stake'ujemy, tym większe szanse mamy zostać wybrani przez algorytm do walidacji kolejnego bloku transakcji i otrzymać nagrodę.

Jak działają protokoły Proof-of-Stake?

Proof-of-Stake to alternatywa dla energochłonnego mechanizmu Proof-of-Work, na którym opiera się m.in. Bitcoin. Zamiast mocy obliczeniowej koparek, wykorzystuje zablokowane tokeny do zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Im więcej monet stake'ujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy wybrani do zatwierdzenia kolejnego bloku transakcji.

Dlaczego warto stake'ować kryptowaluty?

Poza pasywnym dochodem, staking przynosi korzyści samej sieci kryptowaluty. Zwiększa bezpieczeństwo, stabilność i scalalność (zdolność do przetwarzania większej liczby transakcji). Dlatego wiele nowych projektów kryptowalutowych od razu implementuje mechanizmy stakingowe.

Które kryptowaluty nadają się do stakowania?

Nie wszystkie kryptowaluty nadają się do stakowania. Możliwe jest to w przypadku projektów działających w oparciu o protokół Proof-of-Stake. Do najpopularniejszych należą:

Ethereum

Ethereum przeszło na Proof-of-Stake wraz z Merge w 2022 roku. Staking ETH przynosi obecnie ok. 4,5% zwrotu rocznie. Min. kwota to 32 ETH, ale można staked ETH również poprzez pool stakingowy z mniejszym depozytem.

Cardano

Cardano działa w oparciu o protokół Ouroboros PoS od samego początku. Staking ADA przynosi ok. 4-6% rocznie, a min. kwota to zaledwie 1 ADA, więc dostępny jest dla każdego.

Solana

Solana oferuje bardzo wysokie nagrody za staking - nawet do 7,5% rocznie. Min. kwota to jedynie 1 SOL. Staking możliwy jest bezpośrednio z portfela Phantom.

Oprócz wymienionych popularnych opcji, staking jest możliwy również w przypadku takich altcoinów jak Polkadot, Avalanche, Cosmos, Tezos czy NEAR.

Jak wybrać najlepszą platformę do stakowania?

Aby rozpocząć przygodę ze stakingiem, należy wybrać odpowiednią platformę lub portfel, który umożliwi staking wybranych kryptowalut. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze?

Wysokość stóp procentowych

Platformy stakingowe różnią się pod względem oferowanych stóp zwrotu dla poszczególnych kryptowalut. Warto porównać stopy procentowe w różnych opcjach i wybrać tę z najkorzystniejszym oprocentowaniem.

Reputacja i bezpieczeństwo

Należy wybierać sprawdzone platformy stakingowe, które działają na rynku od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Bezpieczeństwo powierzonych środków jest kluczowe.

Łatwość obsługi

Proces stakowania i odbierania nagród powinien być jak najbardziej intuicyjny. Warto wybrać platformę z czytelnym interfejsem i kompleksową obsługą.

Ile można zarobić na stakingu kryptowalut?

Ile konkretnie można zarobić na stakingu? Zależy to od kilku czynników.

Stopy zwrotu różnych kryptowalut

Poszczególne kryptowaluty oferują różne stopy zwrotu zależnie od ich tokenomiki. Np. staking ETH to ok. 4%, a staking SOL nawet 7,5% rocznie. Staking stablecoinów przynosi zwykle 1-2% w skali roku.

Kalkulator zysków ze stakingu

Warto skorzystać z kalkulatorów stakingowych, które pozwolą obliczyć potencjalny zysk w zależności od zainwestowanej kwoty i długości okresu stakingu. Ułatwiają oszacowanie opłacalności.

Staking a hodowanie

Należy pamiętać, że oprócz zysku ze stakingu, możemy liczyć na wzrost wartości zastaked tokenów. Zwłaszcza przy długoterminowym hodlowaniu efekt może być znaczący.

Jak rozpocząć przygodę ze stakingiem kryptowalut?

Jak konkretnie zacząć zarabiać na stakingu kryptowalut? Oto krok po kroku.

Wybór platformy i portfela

Należy wybrać platformę umożliwiającą staking interesującej nas kryptowaluty, a następnie założyć konto i portfel.

Konfiguracja konta i pierwszy depozyt

Po założeniu konta trzeba je zweryfikować, skonfigurować zabezpieczenia, a następnie zdeponować wybraną kryptowalutę.

Monitorowanie stakingu i wypłaty zysków

Gdy środki zostaną zastaked, można monitorować przyrost tokenów i wypłacać zyski zgodnie z preferencjami (np. co tydzień, miesiąc, itd.).

Czy staking kryptowalut jest bezpieczny?

Choć staking uchodzi za bezpieczną formę pasywnego inwestowania, warto mieć świadomość potencjalnych zagrożeń i podejmować kroki w celu zminimalizowania ryzyka.

Ryzyka związane ze stakingiem

Należy pamiętać m.in. o ryzyku hacków giełd i platform stakingowych. Dlatego lepiej trzymać środki na własnym portfelu. Ponadto tokeny są zamrożone na czas stakingu.

Jak zminimalizować ryzyko strat?

Warto stake'ować tylko sprawdzone projekty, stosować zimne portfele i rozproszyć środki pomiędzy różne platformy. Przy długoterminowym hodlowaniu ryzyko jest mniejsze.

Przyszłość stakingu kryptowalut

Choć staking nie jest pozbawiony wad, większość ekspertów zgodnie twierdzi, że jego popularność będzie rosnąć wraz z upowszechnieniem mechanizmów PoS. To dobra alternatywa dla Proof-of-Work.

Podsumowanie

Staking kryptowalut to coraz popularniejsza metoda pasywnego zarabiania wśród inwestorów kryptowalutowych. Polega na blokowaniu środków w celu wspierania sieci blockchain, a w zamian otrzymuje się wynagrodzenie w postaci dodatkowych tokenów. Staking jest możliwy w przypadku kryptowalut opartych o protokół Proof-of-Stake, takich jak Ethereum, Cardano czy Solana. Aby rozpocząć, wystarczy dokonać wyboru odpowiedniej platformy stakingowej, założyć konto i portfel, a następnie zdeponować wybraną kryptowalutę. Należy jednak pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, takich jak ryzyko hacków i zamrożenie środków. Mimo to, staking uchodzi za stosunkowo bezpieczną i opłacalną formę pasywnego inwestowania w kryptowaluty.

Najczęściej zadawane pytania

Minimalne kwoty różnią się w zależności od kryptowaluty - np. 32 ETH w przypadku Ethereum, 1 ADA dla Cardano czy 1 SOL dla Solany. Czasem możliwy jest staking przez pool z mniejszym depozytem.

Okres lockupu zależy od danej kryptowaluty i wybranej platformy. Zwykle wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Im dłuższy staking, tym wyższe zyski.

Ze względów bezpieczeństwa lepiej trzymać środki na własnym portfelu (np. Metamask), a nie giełdzie kryptowalutowej.

W większości krajów staking traktowany jest jak zwyczajny przychód z kapitału i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto zapoznać się z przepisami w danym kraju.

Tak, można łączyć staking np. z handlem kryptowalutami, Yield Farmingiem czy liquidity providing. Pozwala to zmaksymalizować zyski.

5 Podobnych Artykułów:

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut - 5 kluczowych zasad
  3. Handel kryptowalutami - poradnik dla początkujących inwestorów
  4. Kryptowaluty w Chinach - czy zakaz zostanie zniesiony?
  5. Kryptowaluty w Afryce - szanse i wyzwania rynku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Oskar Zawadzki
Oskar Zawadzki

Dzielę się tutaj swoją wiedzą i pasją do kryptowalut, abyście mogli lepiej zrozumieć ten dynamiczny rynek.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły