Zarabianie na stakingu kryptowalut - poradnik

Zarabianie na stakingu kryptowalut - poradnik
Autor Aleks Pietrzak
Aleks Pietrzak15.09.2023 | 6 min.

Staking kryptowalut to coraz popularniejszy sposób na pasywny zarobek w świecie blockchain. Polega on na blokowaniu posiadanych monet w celu wspierania sieci danej kryptowaluty i otrzymywaniu w zamian nagród. Choć brzmi to prosto, warto zgłębić temat, aby maksymalizować zyski i zminimalizować ryzyko. W tym poradniku omówimy kluczowe aspekty stakingu - od wyboru odpowiedniej kryptowaluty, poprzez bezpieczne przechowywanie środków, aż po raportowanie dochodów. Zapraszam do lektury!

Rodzaje stakingu kryptowalut

Proof of Stake

Proof of Stake (PoS) to najpopularniejszy rodzaj stakingu kryptowalut. Polega on na zaangażowaniu posiadanych monet jako zastawu w celu potwierdzania transakcji w blockchain. Im więcej monet zaangażujemy, tym większe mamy szanse na wybranie nas do zweryfikowania bloku transakcji i otrzymanie nagrody. Staking w PoS nie wymaga specjalistycznego sprzętu komputerowego.

Delegated Proof of Stake

Delegated Proof of Stake (DPoS) działa w podobny sposób do PoS z tą różnicą, że zamiast samodzielnie walidować transakcje, delegujemy nasze środki do węzłów zweryfikowanych przez społeczność. Pozwala to na bardziej efektywną pracę sieci. Nagrody dzielone są między delegatów i delegujących według ustalonego klucza.

Liquid Staking

Liquid Staking to stosunkowo nowe rozwiązanie łączące zalety płynności i stakingu. Polega na zamianie zdeponowanych na stakingu tokenów na specjalne tokeny płynnościowe, które można swobodnie wymieniać lub dalej inwestować bez utraty nagród ze stakingu.

Wybór odpowiedniej kryptowaluty do stakingu

Stopa zwrotu

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze kryptowaluty do stakingu jest stopa zwrotu, czyli procent jaki możemy zarobić z zaangażowanego kapitału. Należy sprawdzić jaka jest średnia roczna stopa zwrotu z danej monety oraz czy nie występują duże wahania stóp w czasie.

Ryzyko

Oprócz potencjalnych zysków warto oszacować ryzyko inwestycji w daną kryptowalutę. Należy sprawdzić kapitalizację rynkową, płynność tokena oraz stabilność i zaufanie do projektu. Im mniejsze ryzyko, tym lepiej dla bezpieczeństwa naszych środków.

Płynność

Płynność, czyli łatwość zamiany danej kryptowaluty na gotówkę, również ma znaczenie przy stakingu. Warto wybrać monetę, którą bez problemu spieniężymy, gdy zajdzie taka potrzeba. Płynność zależy m.in. od wolumenu obrotu na giełdach.

Gdzie trzymać kryptowaluty na staking

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe (hardware wallets) to jedno z najbezpieczniejszych miejsc przechowywania kryptowalut, również tych przeznaczonych na staking. Dostępne są dedykowane modele obsługujące staking wybranych monet. Wadą jest mniejsza wygoda w porównaniu z rozwiązaniami online.

Giełdy kryptowalutowe

Duże giełdy kryptowalutowe, jak Binance, często umożliwiają staking przechowywanych na nich monet. Jest to wygodne rozwiązanie, choć trzeba pamiętać o ryzyku związanym z przechowywaniem środków na giełdzie.

Platformy stakingowe

Istnieją również specjalizowane platformy służące wyłącznie do stakingu kryptowalut online. Są wygodne w użyciu, choć należy sprawdzić ich reputację przed powierzeniem środków.

Jak rozpocząć staking kryptowalut

Zarabianie na stakingu kryptowalut - poradnik

Staking samodzielny

Samodzielny staking z własnego portfela jest możliwy w przypadku kryptowalut opartych na PoS. Wymaga zainstalowania odpowiedniego oprogramowania portfela i posiadania wystarczającej liczby monet, aby mieć szansę na wybranie do zweryfikowania bloku.

Staking przez pulę

Jeśli nie mamy wystarczających środków na samodzielny staking, możemy je zdelegować do puli stakingowej. Następuje wtedy łączenie staków wielu użytkowników w celu zwiększenia szansy na weryfikację bloków. Zyski dzielone są proporcjonalnie.

Automatyczny staking

Niektóre giełdy i platformy stakingowe umożliwiają automatyczny staking przechowywanych na nich monet. Jest to najwygodniejszy sposób, nie wymaga żadnej dodatkowej aktywności poza depozytem środków.

Zarządzanie ryzykiem przy stakingu

Dywersyfikacja inwestycji

Aby zminimalizować ryzyko, warto dywersyfikować inwestycje i dzielić środki pomiędzy staking różnych kryptowalut. Pozwoli to zniwelować potencjalne straty w przypadku problemów z konkretnym projektem.

Unikanie oszustw

Należy uważać na fałszywe platformy stakingowe, które mogą okraść nas ze środków. Sprawdzajmy opinie o serwisie i zachowujmy rozsądne środki ostrożności przy przekazywaniu kryptowalut.

Bezpieczne przechowywanie kluczy

Klucze prywatne do portfeli służących do stakingu muszą być przechowywane w sposób maksymalnie bezpieczny, najlepiej offline. Ich utrata oznacza utratę dostępu do środków.

Opodatkowanie zysków ze stakingu

Przepisy polskie

W Polsce zyski ze stakingu kryptowalut są traktowane jako przychód z kapitałów pieniężnych i podlegają standardowemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg skali podatkowej oraz 4% daniną solidarnościową.

Przepisy unijne

Od 2023 r. w UE będą obowiązywały nowe przepisy podatkowe dla kryptowalut. Zyski ze stakingu będą opodatkowane niezależnie od okresu posiadania. Podatek (26%) zapłacimy dopiero przy sprzedaży lub wymianie zarobionych monet.

Raportowanie podatkowe

Należy pamiętać o obowiązku raportowania zysków ze stakingu w rocznym zeznaniu podatkowym. Warto prowadzić szczegółową dokumentację, aby uniknąć problemów w razie kontroli skarbowej.

Podsumowanie

Staking kryptowalut to ciekawa alternatywa dla oszczędzania i inwestowania dla wszystkich entuzjastów blockchain. Aby maksymalnie wykorzystać jego zalety, należy dokładnie zaplanować strategię - wybrać odpowiednie kryptowaluty, bezpiecznie je przechowywać i mądrze dywersyfikować. Nie należy zapominać również o obowiązkach podatkowych. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam rozpocząć przygodę ze stakingiem i pasywnym zarabianiem w świecie kryptowalut.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma tu sztywnej reguły. Można zacząć nawet od kilkudziesięciu złotych. Im więcej środków zaangażujemy, tym większe będą zyski, ale i ryzyko.

Tak, staking jest w pełni legalny. Należy jednak odprowadzić należny podatek od osiągniętych zysków.

Teoretycznie nie powinniśmy stracić zainwestowanych środków, o ile nie dojdzie do złamania zabezpieczeń portfela. Natomiast wartość posiadanych kryptowalut może spadać.

Samo rozpoczęcie stakingu zajmuje zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin w zależności od wybranej platformy. Najdłużej trwa weryfikacja tożsamości i konta.

Zależy to od danej kryptowaluty, ale zazwyczaj nagrody wypłacane są codziennie lub co kilka dni. Niektóre platformy umożliwiają automatyczne compoundowanie zysków.

5 Podobnych Artykułów:

  1. 5 wskazówek jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty
  2. Atak użytkowników FTX na zespół Mercedes Racing Team, MLB w pozwie: szczegóły
  3. Bezpieczne przechowywanie kryptowalut - 5 kluczowych zasad
  4. Handel kryptowalutami - poradnik dla początkujących inwestorów
  5. Inwestowanie w stablecoiny - strategia na 2023
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Aleks Pietrzak
Aleks Pietrzak

Od dawna interesuję się kryptowalutami i ekonomią. Tutaj znajdziecie moje artykuły na temat tego fascynującego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły